سیستم آموزشی کانادا


کانادا محل برخی ا مؤسسات برتر آموزشی در جهان می باشد.
کانادا دارای یک سیستم آموزش عالی و با بودجه مناسب است که عمدتاً به صورت استانی اداره می شود. در نتیجه، برخی از جنبه های نظام آموزش و پرورش می تواند بین استانها متفاوت باشد. با این حال، از آنجا که آموزش و پرورش توسط دولت فدرال کنترل می شود، استاندارد آموزش و پرورش به طور مداوم در سطح کشور بالا است.
هم سیستم آموزش دولتی و هم خصوصی در کانادا وجود دارد. دولت کانادا به شدت به آموزش و پرورش از مهد کودک تا سطح متوسطه و پس از آن کمک مالی می کند، به طور متوسط ​​تقریبا شش درصد تولید ناخالص داخلی خود را برای آموزش هزینه می کند. این بدان معناست که کانادا نسبت به میانگین در کشورهای عضو OECD نسبتاً بیشتر در آموزش و پرورش هزینه می کند.
به طور کلی، سیستم آموزش و پرورش به سه سطح تقسیم می شود:

اولیه
ثانوی
تحصیلات تکمیلی
آموزش خصوصی و سایر سیستمهای مدرسه - به عنوان مثال مدارس مذهبی - در هر سه سطح نیز موجود است.

آیا میدانستید؟
کانادا یکی از تحصیلکرده ترین کشورها در جهان است. در سال 2015، 90 درصد از افراد در کانادا در سنین 25 تا 64 سال حداقل دبیرستان را به اتمام رسانده بودند و 66 درصد نیز دارای مدرک تحصیلی پس از دوره متوسطه بودند. این ارقام به ترتیب 78 و 40 درصد بالاتر از OECD هستند.

تحصیل در کانادا از پنج سالگی آغاز می شود (به جز در انتاریو و کبک، که کودکان یک سال زودترتحصیل را شروع می کنند). بسته به استان، مهد کودک ممکن است اختیاری باشد. در جدول زیر سنین مورد نیاز کودکان برای حضور در مدرسه نشان داده شده است (توجه داشته باشید که شرایط لازم برای تحصیل در خانه متفاوت است، که در سراسر کانادا قانونی است.)


آموزش ابتدایی
همچنین به عنوان مدرسه ابتدایی شناخته می شود، این سطح از کودکستان یا درجه یک (از شش تا هفت سالگی) و تا کلاس 8 (سنین 13 تا 14 سال) طی می شود. سال تحصیلی به طور معمول از سپتامبر تا ژوئن بعدی می باشند.
آموزش متوسطه
همچنین به عنوان دبیرستان شناخته می شود، این سطح از درجه 9 (سنین 14 تا 15 سال) تا درجه 12 (سنین 17 تا 18 سال) اجرا می شود. انتاریو دارای درجه 12 است. در کبک، دانش آموزان تا سن 16 سالگی در دبیرستان شرکت می کنند. آنها می توانند پس از آن به CEGEP، یک کالج دو ساله با بودجه عمومی مراجعه کنند که در آن دانشجویان می توانند یک مدرک دانشگاهی یا دیپلم حرفه ای را دنبال کنند.
تحصیلات متوسطه
کانادا دارای شبکه گسترده ای از کالج ها و دانشگاه ها است که برخی از بهترین آموزش های متوسطه پس از دوره متوسطه را در سراسر جهان ارائه می دهد.

درباره تحصیلات بعد از دوره متوسطه در کانادا بیشتر بدانید.
کانادا دارای بسیاری از برنامه های دانشگاهی شناخته شده بین المللی است که در مناطق شهری و روستایی در سراسر کشور واقع شده است. مدارک اعطا شده از دانشگاه های کانادا به طور کلی معادل با سایر دانشگاه های جهان شناخته می شود.
سال تحصیلی معمولاً از سپتامبر تا آوریل یا می انجام می شود و از دو ترم یا نیم سال تشکیل شده است. بسیاری از موسسات تحصیلات تکمیلی گزینه قبولی در دوره های ترم سوم را در ماه های تابستان ارائه می دهند. به طور کلی دانشجویان ممکن است در ماه سپتامبر (در بیشتر موارد) یا در ژانویه یک برنامه تحصیلی را در دانشگاه شروع کنند.
برنامه های کالج در طول سال اجرا می شود و دانشجویان ممکن است در طول سال بتوانند دوره ای را در زمینه های مختلف شروع کنند.
آموزش به زبان انگلیسی و فرانسه
دانشجویان بین المللی ممکن است تحصیل را در یکی از دو زبان رسمی کانادا انتخاب کنند. برخی از موسسات به هر دو زبان آموزش ارائه می دهند، اگرچه دانش آموزان برای حضور در مدرسه در هر سطح در کانادا نیازی به مسلط بودن به هر دو زبان ندارند.
در اکثر کانادا زبان اصلی آموزش در سطح مدارس انگلیسی است. با این حال، آموزش زبان فرانسه به طور گسترده در سراسر کشور در دسترس است. صرف نظر از زبان اصلی آموزش، فرانسوی یا انگلیسی به عنوان زبان دوم به طور کلی از سنین پایین تدریس می شود.
در کبک، معمولاً دانش آموزان موظفند که تا پایان دوره دبیرستان در فرانسه به مدرسه بروند. استثنائاتی وجود دارد که براساس آن کودک ممکن است مجوز صلاحیت دریافت آموزش به زبان انگلیسی را کسب کند:
اگر مادر یا پدر کودک در کانادا تحصیلات ابتدایی را به زبان انگلیسی انجام دهند ،
اگر کودک یا خواهر و برادر یک کودک، بخش اصلی آموزش ابتدایی یا متوسطه خود را به زبان انگلیسی در کانادا دریافت کرده اند (اگر مادر یا پدر کودک تبعه کانادا باشد.)
اگر مادر یا پدر یک کودک پس از 26 اوت 1977 در مدرسه در کبک شرکت کردند و می توانست در آن زمان واجد شرایط برای آموزش انگلیسی باشد (اگر مادر یا پدر کودک تبعه کانادایی باشد.)
علاوه بر این، کودکانی که والدین آنها به طور موقت در کبک (به عنوان مثال، در یک کار یا مجوز تحصیل) در کبک زندگی می کنند، می توانند به زبان انگلیسی در مدرسه شرکت کنند.