جغرافیای کانادا

کانادا شمالی ترین کشور شمال قاره آمریکا و دمین کشور جهان می باشد.
مرز های این کشور با اقیانوس اطلس از شرق، اقیانوس آرام در غرب، اقیانوس قطبی در شمال و ایالات متحده آمریکا (USA) با جنوب هم مرز است. مساحت کل کشور تقریباً ده میلیون کیلومتر مربع (9،984،670 کیلومتر مربع) می باشد. برای روشن شدن این موضوع، کانادا می تواند شامل 18 کشور به اندازه فرانسه یا 40 بریتانیا باشد. کانادا دارای شش نصف النهار و اختلاف زمانی و همچنین طولانی ترین خط ساحلی هر کشور است.
کانادا موزائیکی از مناطق است، از کوه های ناهموار غرب تا مزارع دلفریب ها، از نیروگاه صنعتی و سیاسی انتاریو گرفته تا فرهنگ مدرن فرانکوفون کبک و از مناطق ماهیگیری شگفت انگیز ساحل شرقی تا بزرگ white north. زیبایی و تنوع کانادا نماد افتخار از آنچه کانادا شده است می باشد.
بیشتر کشور از دشت ها تشکیل شده است، کوه هایی در غرب و دشت های مناطق مرکزی. تقریباً 90 درصد از بیش از 35 میلیون نفری که در کانادا زندگی می کنند در 160 کیلومتری مرز آمریکا واقع شده اند و حدود 75 درصد از کل جمعیت در شهرهای بزرگ یا شهرستان ها زندگی می کنند. در کانادا دریاچه ها و آب های زیرزمینی بیشتر از هر کشور دیگری وجود دارد. بیش از دو میلیون دریاچه در کانادا وجود دارد که این میزان به 7.6 درصد (755.180 کیلومتر مربع) آب شیرین جهان را تشکیل میدهند.
کانادا به 10 استان و سه قلمرو تقسیم شده است. شمالی ترین قسمت کانادا تا دایره ی قطبی قطب شمال امتداد دارد، در حالی که جنوبی ترین قسمت ها تا یا زیر مرز ایالات متحده امتداد دارند. کانادا و ایالات متحده بسیاری از ویژگی های جغرافیایی مشترک دارند، مانند کوه های راکی ​​، چهار دریاچه بزرگ، ارتفاعات آپالاچی و رودخانه های مختلف.
کانادا دارای آب و هوای طوفانی است. زمستانها سرد است و میانگین دمای روزانه آن بین 2.5 درجه سانتی گراد و 10 درجه سانتی گراد است (گرچه درجه هوا بسیار سردتر نیز می تواند باشد)، در حالی که تابستان ها در مقایسه با آنها نسبتاً گرم هستند و دمای آن بین 16 تا 28 درجه سانتی گراد در مناطق جنوبی است. دمای کانادا در تابستان تا 35 درجه سانتیگراد صعود کرده است و در طول زمستان به یخبندان منفی 40 درجه پایین می رود.
بریتیش کلمبیا معتدل ترین آب و هوا را در تمام کانادا را دارد. در مناطق کم ارتفاع به ندرت برف می بارد و رشته کوه ساحلی و صخره ای مانع از ورود هوای اقیانوس آرام به بندرگاه ها می شود.
Canadian Prairies  منطقه ای در غرب کانادا می باشد که از کوه های Rocky در تمام طول مسیر به سمت دریاچه های بزرگ می گذرد. کشاورزی در این بخش صنعتی بزرگ است. زمستان های سرد و تابستان های مرطوب و گرم دارد. بارندگی های فراوان بهاری و هوای ملایم پاییز، Prairies  را به یکی از مناطق برتر در حال رشد در جهان تبدیل می کند.
بیش از نیمی از جمعیت کانادا در نزدیکی دریاچه های بزرگ یا در کنار رودخانه سنت لارنس زندگی می کنند. زمستان بسیار برفی همرا با باد سرد است، در حالی که تابستان ها مرطوب و طولانی تر از هر جای دیگر در کانادا است. بارندگی کافی برای پایداری صنعت مزرعه در این منطقه وجود دارد.
این قلمرو کاملاً شیب دار است و دارای یکی از فریبنده ترین سیستم های جوی در هر نقطه کشور است. در زمستان، دمای هوا می تواند به طرز فجیعی تغییر کند. بارش برف نسبتاً شدید است و مه در بهار و در آغاز فصل تابستان غالباً وجود دارد. جولای گرم ترین ماه سال است.
در شمال Prairies  و سنت لارنس یک جنگل هایپرربورای گسترده است. این منطقه در بیشتر سال پوشیده از برف است و تابستان تقریباً دو ماه طول می کشد. بالای خط درخت، قطب شمال قرار دارد، دمای هوا فقط چند هفته در سال از یخ زدگی بالا می رود و زمین به طور دائم یخ زده است.