آوردن همسر، شریک حقوقی یا اعضای خانواده به کانادا

آیا به فکر دعوت همسر یا شریک قانونی یا سایر اعضای خانواده خود برای پیوستن به شما در کانادا هستید؟

سیاست مهاجرتی سخاوتمندانه کانادا اجازه می دهد تا اعضای خانواده خاصی از دانشجویان بین المللی برای کار و تحصیل به کانادا بیایند.

تعریف عضو خانواده
برای اهداف این صفحه، "عضو خانواده" به همسر، قانونی/ شریک ازدواج و فرزندان وابسته اشاره دارد.
ویزای بازدید کنندگان
شهروندان برخی کشورها و سرزمین ها برای ورود به کانادا به عنوان بازدید کننده نیاز به ویزای اقامت موقت (TRV) دارند. در بندر ورودی کانادا نمی توان درخواست ویزا کرد و در برخی موارد ممکن است نیاز به معاینه پزشکی باشد. این می تواند زمان پردازش قابل توجهی را به برنامه شما اضافه کند.
شهروندان برخی از کشورها نیازی به TRV ندارند، اما از 10 نوامبر 2016 بیشتر افراد معاف از ویزا به مجوز سفر الکترونیکی (ETA) نیاز دارند. استثناء اصلی شهروندان آمریکایی است که به TRV یا ETA احتیاج ندارند.


مجوز کار برای همسران
دانشجویان تمام وقت با اجازه تحصیل معتبر می توانند به همسر یا شریک حقوق خود کمک کنند تا درخواست مجوز کار بدهند. داشتن مجوز کار باعث می شود همسر یا شریک حقوقی دانشجویان بین المللی بتوانند کار کنند و معمولاً برای کل طول مدت تحصیل دانشجو معتبر است. برای واجد شرایط در این برنامه بودن، دانشجو باید تمام وقت تحصیل کند، و مجوز تحصیل معتبر نیز در این زمینه داشته باشد:
موسسه فنی حرفه ای دولتی. یا
موسسه فنی حرفه ای خصوصی که تحت همان قوانین و مقررات به عنوان یک نهاد عمومی فعالیت می کند و نیمی از بودجه کل عملیات خود را از کمک های دولتی دریافت می کند. یا
یک موسسه خصوصی مجاز به اعطای مدرک دانشگاهی توسط اساسنامه استانی.

داشتن این مجوز کار اجازه می دهد تا متقاضی برای هر کارفرمایی در کانادا کار کند، و نیازی به پیشنهاد شغلی یا ارزیابی اثر بازار کار ندارد. در نظر داشته باشید، این مجوز کار آزاد ممکن است مشاغل خاصی (مانند مشاغل در مدارس یا بیمارستان ها) را حذف کند مگر اینکه معاینه پزشکی ارائه شود.

زمان بندی مجوز کار همسر و رویه درخواست
دفاتر ویزای کانادا در خارج از کشور عموماً همزمان با درخواست مجوز تحصیل می توانند درخواست مجوز کار را صادر کنند. در چنین مواردی، علاوه بر هزینه های پردازش مجوز تحصیل، متقاضی (بازدید کنندگان) باید هزینه پردازش مجوز کار را نیز بپردازد.
برعکس، همسر یا شریک قانونی متقاضی ممکن است ابتدا به عنوان بازدید کننده به کانادا بیایند و پس از ورود درخواست مجوز کار کنند. برای شهروندان کشورهایی که نیازی به TRV ندارند، این درخواست اجازه کار ممکن است در Port of Entry کانادا انجام شود. در برخی موارد، شهروندان کشورهایی که نیاز به ویزا دارند نیز ممکن است بتوانند از Port of Entry درخواست کنند.

قوانین کودکان خردسال ومجوز تحصیل کانادا
اگر شما یا همسرتان یا شریک قانونیتان در حال حاضر در کانادا هستید، فرزندتان می تواند بدون مجوز تحصیل در سطح پیش دبستانی، ابتدایی یا متوسطه تحصیل کند. اما کودک پس از رسیدن به سن قانونی در استان خود، باید برای ادامه تحصیل در کانادا، درخواست مجوز تحصیل کند. این برنامه می تواند از داخل کانادا نیز صورت گیرد.
هنگام درخواست از خارج از کانادا، باید برای مجوز تحصیل فرزندتان در یک دفتر ویزای خارج از کشور کانادا اقدام کنید.
درخواست با هم
اگر قصد دارید در حین تحصیل خانواده خود را به کانادا بیاورید، و همزمان به آنجا برسید، باید در نظر داشته باشید که یک درخواست برای کل خانواده تنظیم کنید. اگر انواع برنامه های مجوز مختلف (مثلاً مجوز تحصیل و اجازه کار همسر یا شریک حقوقی خود را دارید)، نیاز به اسناد اضافی و هزینه های اضافی (مانند هزینه اضافی برای مجوز کار) دارید.

برنامه های تمدیدی
اگر می خواهید شرایط خود را در حالی که در کانادا هستید تمدید یا تغییر دهید، باید یک برنامه جداگانه را تکمیل کنید. در صورت تمایل به تمدید اقامت خود، اطمینان حاصل کنید که تاریخ انقضا در مجوز تحصیل خود را بررسی کرده و حداقل 30 روز قبل از آن تاریخ را اعمال کنید.
آیا کودک به مجوز تحصیل احتیاج دارد؟
کودکانی که یک فرد بالغ را که مجوز کار یا مجوز تحصیل در کانادا دارد همراهی می کنند می توانند بدون مجوز تحصیل در مقطع پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه در کانادا تحصیل کنند.توجه: کودک ممکن است هنگام ورود به کانادا دارای سابقه ویزیتوری یا مجوز تحصیل باشد. کودک مجاز است بدون داشتن مجوز تحصیل به تحصیلات خود ادامه دهد در صورتی که فقط گذرنامه بازدید کننده یا مهر ورود کانادا را داشته باشد.

آیا می توانم پدر و مادرم را هنگام اجازه تحصیل بیاورم؟
در حالی که اجازه تحصیل دارند، دانشجویان بین المللی می توانند والدین خود را برای بازدید با ویزا اقامت موقت (TRV) یا مجوز سفر الکترونیکی (ETA) دعوت کنند که به والدین اجازه می دهد به کانادا سفر کنند.