سطح تحصیلات تکمیلی در کانادا


سطح تحصیلات تکمیلی در کانادا

انتخاب سطح مناسب و برنامه تحصیلی یک تصمیم بزرگ است.

قانون اساسی کانادا به هر استان و ناحیه اجازه می دهد تا برنامه های آموزشی خود را ارائه دهند. با وجود اختلافات منطقه ای، دانشکده ها، دانشگاه ها و پلی تکنیک کانادا از اصطلاحات مشابهی برای توصیف مسیرها و اعتبارنامه های مشترک  استفاده می کنند. طول و ترکیب این برنامه ها تصمیم مهمی برای دانشجویان بین المللی آینده است، زیرا ممکن است تأثیر مستقیمی بر صلاحیت فرصت اشتغال و مهاجرت در کانادا داشته باشد.

تحصیلات کارشناسی در کانادا

تحصیلات کارشناسی در کانادا پس از اتمام دوره متوسطه یا دبیرستان است. مدت زمان کامل تحصیل در مقطع کارشناسی (مقطع کارشناسی ارشد) سه تا پنج سال است. دانشجویان بین المللی برای تکمیل مدرک لیسانس (کارشناسی) باید حداقل چهار سال بودجه اختصاص دهند با داشتن مدرک لیسانس تکمیل شده و ترکیبی مناسب از مهارت ها و تجربه های زبانی، دانشجویان بین المللی ممکن است واجد شرایط تعدادی از برنامه های مهاجرتی استانی و فدرال شوند. آنها همچنین ممکن است تصمیم بگیرند که مدرک کارشناسی ارشد بگیرند، که نیاز به تکمیل مدرک لیسانس دارد. کانادا همچنین تعدادی گواهینامه، دیپلم و مدرک کاردانی را در سطح کارشناسی ارشد ارائه می دهد. در حالی که این دانشجویان واجد شرایط دریافت مدرک کارشناسی ارشد در کانادا نیستند، ممکن است برای اهداف مهاجرت یا اشتغال مفید باشد.

برنامه های گواهی

کمتر از یک سال یا یک تا دو نیم سال تمام وقت

یک گواهینامه معمولی در کانادا شامل سه تا هشت ماه تحصیلات تکمیلی پس از دوره متوسطه در یک موضوع است. زمینه های موضوعی مشترک شامل کسب و کار، IT، مدیریت مراقبت های بهداشتی و سایر گزینه های پیش از دیپلم یا پیش دانشگاهی است. هدف از صدور گواهینامه این است که دانش آموزان دوره متوسطه را به دانش آموزان دوره متوسطه اختصاص دهد. همه دانشکده ها و دانشگاه ها برنامه های گواهی نامه با طول های مختلف ارائه می دهند. برای ورود به برنامه گواهینامه، یک دیپلم دبیرستان کانادا یا پیش نیازهای اصلی موضوع مورد نیاز است.

کالج یا دیپلم دانشگاه
معمولاً دو سال یا چهار تا شش ترم تمام وقت

دیپلم های کالج در کانادا اغلب حداقل دو سال تحصیلی تمام وقت تحصیلات تخصصی پس از دوره متوسطه را شامل می شود. مانند برنامه های گواهی، برنامه های دیپلم عمدتاً برای برآورده کردن خواسته های خاص تجارت و مشاغل فنی و حرفه ای تهیه شده اند و - بسته به شغل مورد نیاز ممکن است از سه تا چهار سال به طول انجامد. برنامه های دیپلم نیز به احتمال زیاد دارای مؤلفه کارآموزی مشترک یا سایر گزینه های کارآموزی هستند و می توان دیپلم ها را ارتقا داد یا به مدرک لیسانس منتقل کرد. ورود به یک برنامه دیپلم کالج نیاز به یک برنامه ارشد تکمیل شده ارشد در کانادا (یا معادل آن) دارد.

فوق دیپلم
معمولاً دو سال یا چهار ترم تمام وقت

مدرک فوق دیپلم در کانادا 60 واحد در برنامه مقدماتی کارشناسی در مقطع تحصیلی کلاسیک (مانند علوم یا هنر) می باشد. بر خلاف گواهی ها و دیپلم ها، مدرک فوق دیپلم شامل وسعت موضوعات عمومی دانشگاهی و همچنین تخصص در یک زمینه ی مورد علاقه (مشابه رشته های اصلی) می باشد.
  مثالهای متداول شامل دانشیار هنر (تجارت) و دانشیار هنر (علوم) است. مدرک فوق دیپلم به دانشجویان اجازه می دهد تحصیلات خود را در یک کالج یا دانشگاه شروع کنند و در دوره سوم در دانشگاه منتقل شوند و در انتظار تعلیق از طرف نهاد دریافت کننده می باشند.

مدرک کارشناسی یا لیسانس
تقریباً چهار تا پنج سال یا هشت ترم تمام وقت

مدرک لیسانس در کانادا به طور معمول نشانگر اتمام چهار سال تحصیلات تکمیلی بعد از دوره متوسطه است. زمنیه های موضوعات بیشتر شامل موضوعات سنتی دانشگاهی در تجارت، علوم عمومی، مهندسی، هنر یا علوم انسانی است. در این چیدمان انتظار می رود دانش آموزان بیش از یک یا دو سال اول دانش عمومی و پایه ای خود را بدست آورند، و سپس در یک رشته تخصص یابند. برخی دانشکده ها پنج سال حرفه ای را ارائه می دهند که شامل یک تمرین تحت نظارت (به عنوان مثال گواهینامه ها برای معلمان) است.
ورود به برنامه لیسانس به دیپلم متوسطه تکمیل شده در کانادا (یا معادل آن) نیازمند است.


تحصیلات تکمیلی در کانادا
دیپلم های کارشناسی ارشد و گواهینامه های دکترا
کمتر از یک سال یا یک یا دو ترم تمام وقت

در کانادا، ممکن است پس از اتمام دوره لیسانس، تعدادی دیپلم و گواهینامه گرفته شود. این برنامه ها ممکن است تقریباً دو یا سه ترم تحصیل تمام وقت را شامل شود. دیپلم ها و گواهینامه های تحصیلات تکمیلی می توانند به مدارک کارشناسی ارشد منتقل شوند. غالباً، آنها ممکن است به عنوان یک کار اضافی برای کارشناسی تخصص ویژه ای را در یک زمینه موضوع نشان دهند. حوزه های موضوعی رایج عبارتند از: مدیریت بازرگانی، فروش و بازاریابی، و مدیریت منابع می باشد.مدرک کارشناسی ارشد
تقریباً یک یا سه سال یا سه تا نه ترم تمام وقت
 
مدارک کارشناسی ارشد شامل یک یا سه سال تحصیلات تخصصی فوق لیسانس است و ممکن است منجر به تمرین حرفه ای شود. این مدارک توسط دانشگاهها اعطا می شود و براساس مطالعات قبلی در مقطع کارشناسی می باشد. برنامه ها غالباً از دانش آموز انتظار دارند که تحقیقات اصلی مهم را به نتیجه برساند و نتیجه آن به یک پروژه اصلی، پایان نامه و یا امتحان جامع برسد. برنامه های کارشناسی ارشد در کانادا نیاز به تکمیل مدرک لیسانس دارد.


مدرک دکترا
تقریباً چهار تا شش سال

به طور کلی، دکترا در کانادا حداقل دو تا سه سال تمام وقت تحصیل را در دوره های جامع و تحلیلی شامل می کند، که به دنبال آن یک پایان نامه مستقل یا تز است. دکتری و سایر دکترا برای بسیاری از حرفه ها مانند استاد دانشگاه، پزشک یا مشاغل عالی سطح بالا در دولت، مراقبت های بهداشتی و آموزش لازم است. مدت زمان متوسط ​​برای تکمیل دکتری چهار تا شش سال است.سوالات متداول
آیا دانشکده ها و دانشگاه های کانادا همان مدارک معتبر را ارائه می دهند؟

به طور کلی، دانشکده های حرفه ای و دانشکده های هنر و فن آوری کاربردی دارای گواهینامه و دیپلم هستند، در حالی که دانشگاه ها دارای مدرک لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا هستند. با این حال، کالج های معتبر در کانادا مدرک لیسانس و تعداد محدودی از گواهینامه ها و دیپلم های تحصیلات تکمیلی را اعطا می کنند. همچنین بسیاری از دانشگاه ها برنامه های گواهینامه و دیپلم را نیز ارائه می دهند.

برنامه های انتقال دانشگاه چیست؟

بسیاری از دانشجویان پس از اتمام دوره متوسطه به طور مستقیم به دانشگاه می روند، در حالی که دیگران ابتدا در مورد کالج تصمیم می گیرند. بسیاری از کالج ها با دانشگاه ها همکاری می کنند تا دانشجویان بتوانند پس از یک یا دو سال تحصیل تمام وقت در یک کالج به دانشگاه منتقل شوند.آیا واحد ها می توانند از مدرسه، کالج یا دانشگاه خارج از کانادا منتقل شوند؟

در حالی که برنامه های دیپلم و گواهینامه در خارج از کشور به دلیل تکمیل لیسانس کارشناسی کانادا به رسمیت شناخته نمی شوند، مدارس مشترک ممکن است توافق نامه های مفصلی داشته باشند، و این امکان را برای دانشجویان فراهم می کند که بتوانند در دوره اول یا دوم تحصیلات تکمیلی برای تحصیلات تکمیلی انجام شده باشند. برخی از برنامه های دبیرستان ها در خارج از کانادا، مانند گواهینامه های بین المللی یا گواهینامه های سطح A، ممکن است در مقطع لیسانس اعمال شود، به طوری که یک دانشجوی بین المللی می تواند مستقیماً وارد سال دوم یک برنامه کارشناسی شود.

با این حال، تکمیل برنامه های کارشناسی معادل کارشناسی خارج از کشور (یعنی: برنامه های مشابه چهار ساله) ممکن است به عنوان پیش نیاز پذیرش در برنامه های تحصیلات تکمیلی در کشور مورد استفاده قرار گیرد.